NRS8030T330MJGJ
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Mfr.Part #:
NRS8030T330MJGJ
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 8.00mmL×8.00mmW×3.00mmH SMD/SMT 33 µH 20 % 1.3 A 156 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)3 mm
Length8 mm
Width8.001 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-25 °C
Number of Pins2
Composition(Kit Type)Wirewound
Height3 mm
PackagingReel
Depth8.2 mm
Halogen FreeHalogen Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCUnknown
Self Resonant Frequency13 MHz
TypeWirewound
Current Rating1.3 A
DC Resistance (DCR)156 mΩ
Test Frequency100 kHz
ShieldingShielded
Inductance33 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)1.5 A
inductance tolerance20 %
Max DC Current1.3 A
Saturation Current1.3 A
Max Saturation Current1.3 A
Max Temperature Rise Current1.5 A
Temperature Rise Current1.8 A
Max Length8.2 mm
Max Width8.2 mm
Min Length7.8 mm
Min Width7.8 mm